TÉMA Potrat

Jak o sebe pečovat po přerušení těhotenství

Přerušení těhotenství, ať už k němu došlo z jakéhokoliv důvodu, uměle nebo samovolně, je pro ženu smutnou a nepříjemnou zkušeností. Těhotenství, i když mohlo trvat jen krátce, zanechalo v těle množství hormonálních a dalších změn. Fyzický i duševní odpočinek je proto tím, na co by se žena po potratu měla nějakou dobu soustředit. Teprve potom přijde na řadu řešení dalších otázek, jako je návrat do zaměstnání, jsou-li nutná další gynekologická vyšetření, jak o sebe pečovat a co dodržovat.

Co dodržovat po interrupci?

Stejně jako po porodu, i po interrupci je nutné dodržovat šestinedělí, během kterého se tělo po zákroku vrací do původního stavu, hojí se a čistí.

Sexuální aktivitu je dobré odložit až do doby po první menstruaci, je důležité mít na paměti, že otěhotnět je možné téměř okamžitě, není rozumné se proto vystavovat riziku dalšího nechtěného těhotenství.

Během celého šestinedělí je nutné dbát o zvýšenou hygienu v oblasti rodidel, ale vyhnout se parfémovaným mýdlům nebo gelům. V době trvajícího krvácení se doporučuje používat vložky místo tamponů, kvůli nebezpečí infekce.

Také je důležité neprochladnout, nenavštěvovat bazény či koupaliště, vynechat koupele ve vaně a omezit se jen na sprchování.

Pokud se vyskytnou jakékoliv problémy, např. častá a intenzivní bolestivost nebo přílišné krvácení, je nutné ihned kontaktovat lékaře.

Co dodržovat po samovolném potratu?

Po samovolném potratu, pokud plod neodejde z těla přirozenou cestou, musí žena podstoupit tzv. revizi dělohy, tedy lékařský zákrok, kdy se vnitřek dělohy pomocí nástroje (kyrety) vyčistí. Po tomto zákroku je opět nutné dodržovat dobu šestinedělí a vše, co je s tím spojené. Rozdíl však v tomto případě spočívá v obvykle velmi negativním dopadu na psychiku ženy.

Ztracené dítě je pro ženu velkým traumatem, může se objevit i sklon k sebeobviňování apod. Příroda však v tomto případě jen z nějakého důvodu řešila svůj omyl, který vůbec nemusí znamenat neschopnost další gravidity nebo donošení zdravého dítěte.

Kromě podpory partnera dnes mohou ženy využívat mnoho poraden a čerpat rady a oporu v této oblasti i s pomocí odborných portálů na internetu.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud po potratu nebo interrupci máte horečku, hodně a dlouho krvácíte (déle než 14 dní) nebo máte bolesti, okamžitě navštivte lékaře. Příznaky mohou znamenat infekci vzniklou např. přetrváváním zbytků embrya v děloze. V tom případě je nutné okamžité zahájení léčby, popř. podání antibiotik.

Pokud vše probíhá bez problémů, obvykle stačí zajít k lékaři na kontrolní prohlídku v průběhu 2-3 týdnů po zákroku. Většinou vás lékař sám na kontrolu objedná.

Kdy znovu otěhotnět?

Někteří odborníci trvají na tom, aby se s dalším početím po potratu čekalo nejméně půl roku, zejména po interrupci, kdy poukazují na potřebu uvědomit si, že šlo přecejen o nepřirozený a násilný zásah do těla, které se připravovalo na těhotenství.

Běžně už se však tolik netrvá na tom pokusy o početí příliš odkládat. Váš gynekolog vám samozřejmě doporučí pohlavní zdrženlivost v šestinedělí, popř. použití kondomu. Obnovit snahu o početí pak můžete už po první menstruaci. Poté se tělo vrací do normálu a je fyziologicky připravené na další těhotenství, pokud se tak po všech dalších stránkách cítíte i vy sama.

Jak o sebe pečovat po přerušení těhotenství patří do témat
 • interupce petra 04.11.2013 11:18:22

  Ahoj jsem po interupsi zhruba 14dni a mezi tím sem měla pohlavní styk menstruaci jsem od zákroku ještě neměla prsa me občas bolí jen mě zajímá zda nkdo nevíte jak to funguje po takovem zákroku byla jsem poprve na nečem takovem a mám strach aby sem nebyla těhotná děkuji za odpovědi

 • Po porodu Jana 19.04.2012 15:21:16

  Ahoj maminky Aktuálně řeším svoji postavu. Kamarádka mi poradila Bodyter, ale nějak moc nerozumím tomu jak to funguje. Má s tím některá zkušenosti? Píší, že je to dobré na poporodní stavy.Nejbližší salón, kde to dělají jsem našla tento http://bit.ly/JhSR2N

 • Film: 180movie.com Purge 08.03.2012 12:16:40

  Velmi zaujmavy film.

  http://www.180movie.com/
  Po spusteni cez sipku sa daju cez tlacitko CC vybrat titulky.


Potrat patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Potrat

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku