TÉMA Potrat

Interrupce – je lepší jí předejít

Interrupce je záměrné přerušení nechtěného těhotenství, obvykle chemickou nebo operační cestou. Z náboženských, morálních a etických důvodů bojují lidé i organizované skupiny svými argumenty proti legálnosti interrupce s odborníky i laiky, kteří ji hájí a propagují.

Interrupce se lidově, i když ne úplně správně, nazývá potrat. Potratem se však ve skutečnosti rozumí pouze samovolné, předčasné vypuzení života neschopného plodu, a to tělesnými procesy matky, bez pomoci jakýchkoliv vnějších vlivů.

Postoj společnosti k interrupci

V České republice je interrupce legální. Češi se v některých případech určitým způsobem “chlubí“ svým liberálním postojem k této problematice, který je však zarytými odpůrci interrupcí považován spíše za lhostejnost a neúctu k lidskému životu.

Zjednodušeně řečeno jde o spor tří odlišných názorů:

 • žena má vždy a za všech okolností právo rozhodovat o svém těle a o tom, co se v něm děje
 • interrupce má být provedena jen v raném stádiu těhotenství anebo z vážných důvodů, jako je např. ohrožení života matky nebo vážné vývojové vady plodu
 • interrupce je neoprávněný zásah člověka proti přírodě a vědomé usmrcení lidského tvora, ať už v podobě embrya na počátku vývinu nebo plodu v pozdním stádiu těhotenství je v každém případě vraždou

Hnutí pro - choice a pro – life

Pro – choice (možnost volby) je skupina zastánců interrupce. I mezi nimi se střetávají nejrůznější názory na její provedení a hlavně důvody k ní vedoucí. Většina z nich se však shoduje v tom, že plod se stává dítětem až po porodu a embryo, neschopné samostatného života mimo tělo matky, tedy nelze považovat za lidskou bytost. S tím souvisí snaha o propagování vykonávání interrupcí pouze do třetího trimestru těhotenství, tedy do doby, než je plod plně vyvinut a vnímá. Jedním z argumentů proti zákazu interrupcí je riziko rozšíření neodborných a riskantních zásahů typu “andělíčkářství“.

Pro – life naopak odsuzuje možnost interrupce v každém směru, neboť považuje plod za lidskou bytost se samostatným právem na život už v době početí. K těmto vyznavačům patří například katolická církev nebo islám. Protestují také proti antikoncepci a jakákoliv další podobná ovlivňování procesu reprodukce člověkem považují za nepřijatelná. Argumentují brutalitou zásahu proti bezbrannému plodu s již viditelnými rysy člověka a údajnou lží o jeho necitlivosti. Se zvětšenými fotografiemi takto usmrcených a znetvořených lidských zárodků protestovali aktivisté hnutí pro – life například v Americe, kde došlo i k násilí.

Postinterrupční syndrom

Interrupce je v každém případě nepřirozený zásah do těla člověka, jako koneckonců každá operace. Také přináší fyzická, ale i mentální rizika. K nejzávažnějším patří neplodnost a postinterrupční syndrom – zastánci interrupcí mnohdy považovaný za mýtus vymyšlený odpůrci k odrazování od zákroku. Ženy s prodělanou interrupcí a zkušeností s tímto psychickým stavem po ní jsou však skutečné.

Dochází k němu z mnoha důvodů, jako je např. obtížnost rozhodnutí pro interrupci, nejistota, stres, strach z všeobecného mínění, reakce rodiny, nesouhlas lidí v okolí, napjaté vztahy s partnerem apod.

I ženy, které před zákrokem nezapochybovaly o tom, že interrupce je pro ně to jediné možné řešení, mohou mít náhle pocity viny a pozdě litovat, že tento zákrok podstoupily.

Po zásahu žena může propadat sebeobviňování a lítosti. Mnohdy si dokonce uvědomí, že dítě vlastně chtěla, na vině může být také nedostatečná komunikace s partnerem, který nechá rozhodnutí na ženě a ta si vše vysvětlí jako jeho nezájem. Výsledkem pak bývá nutná psychoterapie, narušené rodinné a partnerské vztahy a velmi negativní změny v nahlížení na sebe a na život.

Při dnešních možnostech a dostupnosti nejrůznějších druhů antikoncepce je poměrně jednoduché ubránit se nechtěnému otěhotnění. Chovejme se proto tak, aby se tohle smutné téma jednou netýkalo i nás.

Interrupce – je lepší jí předejít patří do témat
 • Film: 180movie.com Purge 08.03.2012 12:17:34

  Velmi zaujmavy film.

  http://www.180movie.com/
  Po spusteni cez sipku sa daju cez tlacitko CC vybrat titulky.

 • Lenka 23.11.2011 14:55:24

  Ahoj, dělám sociologický výzkum do školy na téma interrupce, jeho součástí je dotazník. Každý má na interrupce odlišný názor a já se snažím zjistit názory lidí na tuhle problematiku. Čím více lidí dotazník vyplní, tím bude objektivnější proto bych Vás chtěla poprosit jestli byste jej mohli vyplnit. Adresa je http://18211.vyplnto.cz/. Děkují Vám, jestli si uděláte chvilku čas na jeho vyplnění

 • Pocit viny polax 25.05.2011 22:11:50

  Měla jsem několik interrupcí, nikdy jsem nepocítila pocit viny, pouze velkou úlevu,

  • Re: Pocit viny Ina 26.05.2011 09:52:41

   Nepíšeš za jakých okolností jsi je podstoupila, ale nejsi zrovna moc zodpovědná, pokud jsi několikrát přišla do jiného stavu a ani jednou jsi to nechtěla. :-(

 • Komentář byl smazán polax 25.05.2011 22:13:21


Potrat patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Potrat

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku